Myš domová je malý všežravý hlodavec aktívny najmä za súmraku a v noci, žijúci v menších spoločenstvách. Zvyčajne sa dožíva veku 1 až 2 roky. Rozmnožuje sa 4 až 8 krát ročne, pričom v jednom vrhu je zvyčajne 4 - 9 mláďat. Vďaka tomu sa môžu veľmi rýchlo premnožiť. Ako divé zviera žije myš domová najmä v ľudských obydliach, pričom spôsobuje škody na úrode a uskladnených potravinách rozhrýzaním a znečisťovaním trusom. Myši žijúce vo voľnej prírode zhromažďujú v podzemných skrýšach zásoby semien. Tieto voľne žijúce jedince sa na zimu zvyčajne sťahujú do blízkosti ľudských obydlí, kde nájdu dostatok potravy. Myš bola domestikovaná aj ako domáce zviera.
Deratizácia je činnosť, ktorá vedie k vyhubeniu či zníženiu počtu hlodavcov v zamorenom prostredí. Deratizáciu vykonávame v priestoroch, kde hrozí riziko poškodenia zdravia a majetku človeka, či už priamym kontaktom s hlodavcom alebo nepriamo cez napadnuté potraviny, trus a moč. Nezanedbateľným faktom je aj šírenie bĺch a roztočov, ktoré môžu napadať človeka aj domáce zvieratá a sú taktiež prenášačmi pôvodcov rôznych chorôb, viz. Zoonózy.
Potkan hnedý je hlodavec z čeľade myšovité. Dnes je to kozmopolitne rozšírený druh, pôvodom z močiarov severovýchodnej Ázie. Výskyt na Slovensku bol doložený na 79,1 % územia.
Deratizáciu vykonávame v týchto mestách:
Prešov, Košice, Bardejov, Svidník, Giraltovce, Stropkov, Sabinov, Lipany, Stará Ľubovňa, Humenné, Poprad, Kežmarok, Levoča, Gelnica, Rožňava, Spišská n. Ves, Vranov, Michalovce, Sobrance, Trebišov